top of page

❄️Uppdatering från Årsstämma 2022❄️

Vill börja med att tacka alla som deltog i gårdagens stämma. Tror vi alla kan hålla med om att det blev om något långdraget och stökigt men positivt att vi kan ha högt i tak och kan diskutera. Flera bra förslag kom av gårdagen som vi tar med oss inför komma år.


Målsättningen är bland annat att underlag som årsredovisning ska finnas att tillgå betydligt tidigare så frågor också kan tas innan stämman och skapa en bättre förståelse. För de som satt ihop material och text kan kontexten vara självklar medan formulering då för andra kan framstå som rena gibberish. Förhoppningen är att information rörande föreningens situation ska uppdateras regelbundet på hemsidan så fler kan känna en trygghet och delaktighet. Samtidigt med en önskan om förståelse för att alla i styrelsen också har jobb och ett privatliv, alla gör så gott de kan utifrån förutsättningarna.


Efter gårdagen kommer styrelsen bestå av följande ledamöter Robert Lundell Jessica Sondell Thomas Sebathier Natalya Stojkovic Jonas Jonasson Sune Andersson


Protokoll och justeringar från stämman kommer finnas uppe under Dokument på hemsidan så snart som möjligt.


Ett stort tack till Jesper som suttit i styrelsen under 4års tid och som ordförande två av dessa. Du har visat ett starkt ledarskap, gett en trygghet i arbetet för de nya som kommit in, du kommer vara saknad i gruppen!


Var rädda och ta hand om er i kylan!☃️

185 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Nyhetsbrev nr 2 2024 BRF Albertina

Ekonomi Detta nyhetsbrev kommer till stor del handla om ekonomi. En av styrelsens viktigaste uppgifter är att balansera föreningens utgifter med dess inkomster och arbetet pågår ständigt. Föreningens

Nyhetsbrev nr 1 2024 BRF Albertina

Hej alla medlemmar! Äntligen går vi mot ljusare tider och snart hägrar våren. Här kommer lite information från styrelsen om vad som pågår i föreningen. Styrelsen Den nya styrelse som valdes vid årsstä

Extra Föreningsstämma 2024-01-09

K A L L E L S E Bostadsrättsföreningen ALBERTINA avhåller extra föreningsstämma Tid:          Tisdagen den 9 januari 2024 klockan 18.00 Plats:       Föreningslokalen, Monsungatan Ärenden som skall beh

Comments


bottom of page